WWDC 2016: koniec magii

Kolejne WWDC za nami. Będzie iOS 10 z toną zmian, watchOS 3 z opcją sterowania domem. OSX zmieni nazwę na macOS.

Kilka mniej oczywistych zmian:

  • Aplikacja łącząca się z serwerem bez silnego szyfrowania nie zostanie przyjęta do Appstore.
  • Notyfikacje w iOS zostały kompletnie zmienione, trzeba zmodyfikować aplikacje.
  • Widać próbę odróżnienia się od Google (i Amazon): w Apple urządzenie dokonuje czynności opartych na sztucznej inteligencji lokalnie. Konkurenci oczywiście korzystają z chmury, czyli wszystko wysyłają na serwer.
  • macOS jest coraz mocniej zintegrowany z chmurą: iCloud i Siri. Chmurą rozumianą jako zaufany magazyn danych, a nie wszystko wiedzącego „wielkiego brata”.

Ale ja chciałem napisać o czymś innym. O zmierzchu epoki magii i wielkiego maga.

Wcześniejsze WWDC pokazywały rozwiązania, które „po prostu działają”. Prowadzący wyjmował je z kieszeni i pokazywał publiczności. Skąd się wzięły? Czy stworzyli je jacyś ludzie, a może spadły z kosmosu? Nigdy nie było wiadomo. Sam mag, nieco odrealniony, prezentował swoje czary.

Dzisiaj widzimy żywych ludzi. Niektórych z nadwagą, niektórych mylących się podczas prezentacji. Ludzi, którzy mają na liście życiowych celów „wystąpić na WWDC” i właśnie ten cel oznaczają jako osiągnięty. Inżynierów, którzy znaleźli się na scenie w nagrodę. Zajmują oni lewą stronę sceny – na prawo idą tylko wiceprezesi, ale to jest ich chwila.

Stacey Lysik, watchOSCheryl Thomas, Swift Playgrounds Programisci - amatorzyBethany Bongiorno, Imran Chaudhri, MessagesBozoma Saint John, Apple Music

Widzimy wreszcie program nauki programowania dla najmłodszych (i zwyczajnych ludzi). Koniec magii. Każdy może zostać bohaterem Appstore.

Czy to źle? Moim zdaniem – chyba dobrze, bo stary model był nie do utrzymania i to nie tylko ze względu na brak głównego maga, nieodżałowanego Steve-a Jobsa. Nadeszły nowe czasy, ludzie oswoili się z magią, nowe pokolenie nie kupuje czarodziejskich sztuczek. Kupuje za to otwartość githuba.

To do nich przemawiali ze sceny pracownicy Apple. Zwykli ludzie, którzy osiągnęli niezwykłe rzeczy.

http://www.apple.com/apple-events/june-2016/

Jedna myśl na temat “WWDC 2016: koniec magii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.