Nokia skarży Apple za iPhone

Nokia uruchomiła procedurę prawną przeciwko Apple w amerykańskim sądzie, oskarżając firmę o naruszenie swoich patentów dotyczących technologii zastosowanych w iPhone.
W skardze złożonej w sądzie stanu Delaware Nokia oskarżyła Apple o pogwałcenie dziesięciu patentów, które jak twierdzi są fundamentalne dla utrzymania kompatybilności ze standardami 3G, UMTS (3G WCDMA) i WLAN.
Patenty są związane z kodowaniem mowy, bezpieczeństwem, szyfrowaniem i dotyczą wszystkich urządzeń wyprodukowanych przez Apple od roku 2007.
Jak stwierdził Ilkka Rahnasto, wiceprezydent d/s prawnych i własności intelektualnej Nokii: „Apple zafundowało sobie darmową przejażdżkę na plecach naszej innowacji”.
Nokia stwierdziła, że posiada jedno z największych portfeli patentów, inwestując ponad 40 miliardów Euro w ciągu ostatnich 20 lat.
Nokia obecnie posiada umowy licencyjne z około 40 firmami, w tym ze wszystkimi producentami telefonów komórkowych.
Nie podano wysokości ewentualnych roszczeń, ale po sprzedaży ponad 30 mln iPhone-ów wygrana będzie oznaczać setki milionów dolarów.
(źródło)

… i jeszcze jedno na temat Nokii: właśnie przesunęli premierę swojego nowego telefonu, linuksowej Nokii N900 o ponad miesiąc – na 25 listopada. Cieniutko…
  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.