Co nowego w iPhone 3.0?

UPDATE: konferencja się odbyła, zmian jest mnóstwo, opis nowości jest tutaj: iPhone OS 3.0.

Na najbliższy wtorek, 17 marca Apple zwołało konferencję prasową, zatytułowaną „rzut oka na iPhone 3.0”. Nie chodzi jednak o nowe urządzenie, a tylko o nową wersję oprogramowania.
Zaproszenie wywołało falę spekulacji co do zakresu zmian, które załużyły na nowy numer wersji.
Najczęściej wymienia się:

  • nagrywanie wideo
  • pełna nawigacja GPS
  • obsługę Flash

Są to typy prawdopodobne. Z całą pewnością najdalej idące reperkusje miałoby wdrożenie Flasha. Pojawiłoby się bowiem nowe środowisko tworzenia aplikacji, potencjalnie konkurujące z App Store. A może jakiś okrojony „flash mobile” powstanie?

Jak dla mnie, przydałyby się funkcje ulepszające podstawowe funkcje telefonu: lepsze SMS-y, książka adresowa synchronizowana z serwisami internetowymi.

No i przydałoby się jakieś API do komunikacji peer-2-peer, to jest do łączenia iPhone-ów znajdujących się w zasięgu kilku-kilkunastu metrów.

Na koniec – kilka danych o popularności mobilnych systemów operacyjnych w 4 kwartale 2008:

  • Udziały Symbiana spadły do 47,1%. Pomimo, że system ten nadal rządzi niepodzielnie, z ogromną przewagą do reszty stawki, trend jest niepokojący.
  • Na drugie miejsce wspiął się RIM, producent Blackberry, osiągając 19,5%. Czyli wierzch w Javie na spodzie z Windows… Jak ludziom może się to podobać?
  • Microsoft Windows Mobile zachował 3 miejsce, praktycznie nie zmieniając stanu posiadania – 12,4%. To wszystko na co stać giganta?
  • Apple MacOS (iPhone!) znalazł się na 4 miejscu. To niby tylko 10,7%, ale oznacza przeszło 100% wzrostu w ciągu roku.
  • … Google Android nie został sklasyfikowany i znalazł się w kategorii „Linux” – moim zdaniem niesłusznie bo więcej tam Javy niż Linuxa. Linuksiarze mogą się pochwalić udziałem rynkowym w wysokości 8,4%.

Co z tego wynika? Ano nic. Symbian jest wciąż bardzo silny, Apple się umacnia ale status quo nie uległo zmianie. Niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.